Начално обучение на кучето - част 1

Методика и общ курс на обучение на кучета

 

Начално възпитание и обучение на кучето

Началното възпитание в обучението на кучето е свързано с установяването на правилни взаимоотношения между кучето от една страна и от друга страна човека и неговата среда – контакт. Процеса започва от 45-ия ден и продължава до края на третия месец. Започва в жилището или двора, където кучето постоянно обитава. Продължава и при извеждането на кучето. Препоръчва се да се провежда главно от собственика на кучето.

 

Установяване на правилни взаимоотношения между кучето и обучаващия

Това е контактът между кучето и обучаващият. За установяване на правилни взаимоотношение между кучето и човека и неговата среда трябва да се определи място на кучето, където то да не пречи и също така на това място кучето да не бъде смущавано. При отглеждане на двора трябва да има колибка. Кучето трябва да е убедено, че там на неговото си място, то се намира в безопасност.

 

Основният подход за приучване на кучето към обучаващия е чрез храненето му от него. Само обучаващият трябва да му поднася храната без други присъстващи хора. Храната се поставя в предназначен съд и в количество достатъчно да задоволи потребностите на организма до състояние на лек глад.

В първите 3 – 4 месеца се използува командата „ЯЖ” когато кучето се приближи до яденето. Това способства у кучето да се изгради здрав комплексен стереотип – да се храни само от собственика, само в неговата съдинка, само в определено време и по команда.

 

Разходките в парка са здравословно полезни и физиологично необходими. Кучето с радост чака разходките от собственика си – те спомагат за изграждането на здрав контакт.

 

Занимателни занятия – заиграване, надбягване, криене, преодоляване на препятствия водят до създаване на приятелски контакт между кучето и обучаващия.

 

Полагането на хигиенни грижи от страна на собственика са много важни – разресване, къпане, избърсване. Те изглеждат неприятни за кучето, но допринасят за освежаване на неговото тяло.

 

Начално обучение на кучето - приучване към чистоплътност

Нормално е малкото куче да се изпуска /уринира и дефекира/, това е естествена реакция и за собственика колкото и да е неприятно следва да се съобразява.

 

Здравото куче след 45 дена до третия месец се храни 4 – 5 и толкова пъти рефлекторно изпитва нужда да се освободи. След няколко дена на пребиваване у дома кученцето се старае да уринира само в една околност – избира я посредством обонянието си.

 

Собственика на кучето още преди събуждането му трябва да е готов да го вземе на ръце и да го изнесе на вън на тревна площ. Мястото трябва да е едно и също, така то свиква с миризмата и разпознава мястото. Възбудено от миризмата то получава рефлекторен позив да уринира.  От промяната на температурата на средата то спонтанно се освобождава. Важно е кучето да бъде похвалено.

 

Обикновено 4 часа след хранене то получава позиви за дефекация  - пак е необходимо да бъде похвалено.

При дребните декоративни породи, кученцето може да бъде приучено да уринира върху вестник, който постепенно да бъде преместен към сифона в банята. Така то свиква да си върши нуждите в банята.

 

Ресането трябва да е ежедневна грижа – то освен, че заздравява връзката между кучето и водача действа ободрително, оросявайки с кръв кожата и подкожната тъкан.  Приучването към разресване поддържа изложбената му кондиция.

 

продължение: Начално възпитание и обучение на кучето част 2

Venci Dachevski

Инструктор обучение на кучета в училище за кучета CHAMPION и управител на хотел за кучета и котки CHAMPION. От 2010 г. съм национален съдия по работа към Българската Републиканска Федерация по Кинология.

Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Котакти

Адрес

ул. "Васил Левски" №37,

кв. Гурмазово, гр. Божурище, 2226

Имейл адрес

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Телефонен номер

0885 274 258

Свържете се с нас

Галерия

JoomShaper